Omar Faruk Tekbilek

Ömer Faruk Tekbilek (born 1951, Adana, Turkey), also known as Omar Faruk Tekbilek, is a Turkish flautist. He is known for his performances with the ney in a Sufi style. He also plays the Oud, Saz, Zurna and sings in many of his recorded work. Tekbilek is the recipient of the “Best Artist of the Turkish Music Award 2003” from the “Turkish Writers Association”.

He is a nominee for the BBC World Music Award 2003 in the category of the Middle East.

He is also the recipient of the US Golden Belly Musician-Of-The-Year-Award, for 1998 and again, for 1999.

Discography

 1. Best of Sultans (1986)
 2. Suleyman The Magnificent (1988)
 3. Fire Dance (1990)
 4. Beyond The Sky (1992)
 5. Whirling (1994)
 6. Fata Morgana (1995)
 7. Mystical Garden (1996)
 8. Crescent Moon (1998)
 9. One Truth (1999, World Class/Hearts of Space Records[1]) (I Love You)
 10. Dance into Eternity: Selected Pieces 1987–1998 (2000)
 11. Alif (2002)
 12. Tree Of Patience (2005)
 13. Sunset Lounge 4 (2009)
 14. Rare Elements (Remixes) (2009)
 15. Kelebek (Butterfly) (2009)
 16. Best of Omar Faruk Tekbilek “Longing” (2010)

References

 1. ^ “One Truth”. Valley Entertainment-Hearts of Space Records. http://www.valley-entertainment.com/one-truth-1.html. Retrieved 24 June 2010. 

External links

 

Ömer Faruk Tekbilek (Türkçe)

Ömer Faruk Tekbilek (d. 1951 Adana), müzisyen

Sanatçı, Adana şehrinde doğmuş,Adana imam hatip lisesinde okumuş genç yaşta müzikle uğraşmaya başlamıştır. Ney ve bağlama eğitiminin yanı sıra birçok enstrumanla da ilgilenmiş, Türk müziği ritm ve makamlarını öğrenmiştir. Erken yaşta İstanbul‘da bazı müzisyenlerle çalışma imkânı bulmuş, ayrıca mevlevi kültürünü yakından tanıma fırsatını da elde etmiştir. 1971‘de 20 yaşında Türk Klasik Folklör grubunun üyesi olarak gittiği Amerika’da evleneceği bayan ile tanışmış, 1976 yılında kalıcı olarak Amerika‘ya yerleşmiştir. Bir süre Sultans adlı gurubuyla müzik hayatına devam ettikten sonra prodüktör Brian Keane ile tanışmış, sonrasında dünya çapında tanınmasını sağlayan birçok başarılı albüme imza atmıştır. Eserlerinde doğu ve batı ezgilerini folklorik ve sufi ezgilerin içinde sentezleyerek dünya çapında beğeni kazanmıştır.

Bugüne kadar, dünyaca tanınan birçok sanatçıyla çalışmış, çok sayıda yerli ve yabancı ödül kazanmış, albümleri dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaşmış ve farklı ülkelerde büyük konserler vermiştir. Müziğiyle kültürler arası kardeşliğe dikkat çeken virtüöz, sanatını icra etmeye devam etmektedir.

 

Medeniyetin başlangıcından bu yana geçen yüzyıllar boyunca, sayısız uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Anadolu, bu çeşitliliğin bir sonucu olarak gerek kültürel, gerekse folklorik ve müzikal açıdan eşsiz bir servete sahip olmuştur. Bu eşsiz servetine rağmen Türkiye ve Anadolu topraklarından, uluslararası profile sahip sanatçı oldukça nadir çıkmıştır. İşte bu sanatçılardan en önemlilerinden birisidir Ömer Faruk Tekbilek .

Ömer Faruk Tekbilek , özellikle Bizans ve İslam kültürlerine ait birçok zenginliği içerisinde barındıran ve hala coğrafik konum bakımından, farklı folklorlara ev sahipliği yapan Türkiye’nin Adana kentinde doğdu. Tekbilek ’in müzikal dehası daha çocuk yaşlarda kendini gösterdi. Ailesine göre O ve ağabeyi müzisyen olarak doğmuşlardı. Ağabeyi için “O benim ilham kaynağım ve gururumdu” diye bahseder. Ömer Faruk Tekbilek , Ney üzerine ustalaşmaya başlamasına rağmen, çok farklı enstrümanlarla da ilgilendi. İlk hocası O’na, müzik dükkanında kendisine yardım etmesi karşılığında bağlama dersleri vermeye başladı. Ayrıca bu dükkan sayesinde, Türk müziğinin birçok karışık ritmini, makamlarını ve bunları nasıl okuyacağını öğrendi.

Müzik alanında ustalaşma sürecinde Tekbilek , sufizme de ilgi duymaya başladı. Bugün “Ben hala çalışmaya devam ediyorum” diyor ve ekliyor; “Benim için müzik sonsuzdur. Sufizm ve müzik birbirine sarılmış ve iç içedir. Çalmak dua etmek gibidir”

1967’de 16 yaşındayken İstanbul’a gelen Tekbilek , burada Mevlevi dervişleriyle tanışır. Onların dünyaya bakışlarından, müziği yorumlayışlarından, farklı kültürlere ait sesleri birleştirmelerinden ve ruhlarından çok etkilenir. Mevlevi düzenine katılmaz fakat Mevlevi Şeyhi Neyzen Aka Gündüz Kutbay O’nun hayatında çok önemli bir yer edinir. Sufi müziği O’nun müziğinin temel taşı olur. Daha sonraları müziğe karşı alternatif bakış açılarıyla tanınmış müzisyenlerle çalışmaya başlar ( İsmet Sıral – Klarnet,Saksafon, Burhan Tonguç – Davul ) Farklı tarzda soundlarla tanışan Tekbilek , zihninde sürekli olarak büyüttüğü ve adına “Sabır Ağacı” dediği müziğini daha da zenginleştirmeye ve gelecekte dünya çapında saygın bir müzisyen ve virtüöz olarak tanınmasını sağlayacak olan soundunu yaratmaya başlar. 1971’de 20 yaşındayken Türk Klasik Folklor grubunun bir üyesi olarak ilk defa Amerika’ya adım atar ve Sevgi Ağacı da bambaşka bir yönde gelişme yoluna girer.

Türkiye’ye askerlik görevini yapmak için geri dönen Tekbilek , 1976 yılında Amerika’ya dönerek oraya yerleşir. Orada müzik çalışmalarına devam eden sanatçı Ortadoğu kökenli müzisyenlerle beraber kurduğu orkestra ile çeşitli kulüplerde çalmaya başlar. Zorlu geçen yılların ardından, 1988 tarihinde ünlü prodüktör Brian Keane ile tanışmasıyla tüm yaşantısı değişir.
New York Metropolitan Museum Of Art’ta sergilenecek olan “Muhteşem Süleyman” sergisi ve filmi için Keane ile birlikte çalışmaya başlayan Tekbilek , bu dönemin ardından yayınlayacağı birbirinden başarılı ve kendisini dünya çapında tanınan ve adı saygı ile anılır bir müzisyen olmasını sağlayan on üç muhteşem albümü için önemli ve büyük bir adım atmış olur.

Yine bu tarihten itibaren, doğu ve batı ezgilerini ustaca harmanladığı müziği ve hayat felsefesi ile dünya müzik sahnesinde ağır fakat emin adımlarla ilerleyen Tekbilek , kendi albümlerinin yanı sıra, Don Cherry, Karl Berger, Ginger Baker, Ofra Haza, Peter Erskine, Trilok Gurtu, Simon Shaheen, Bill Laswell, Mike Mainieri, Michael Askill, Arto Tuncboyaciyan, Nusrat Fateh Ali Khan, Jai Uttal, Hossam Ramzy ,Glen Velez başta olmak üzere birçok usta müzisyenle birlikte çalışmalar yapar. Böylece, Türk müzisyen kimliğiyle adını dünya müzik arenasına altın harflerle yazdırmış olur..

Bağlama, ney, darbuka, zurna, bendir, def gibi enstrümanları virtüöz derecesinde kullanabilen, bütün toplumların kardeşliğini, bütün kültürlerin iç içe olduğunu ve sadeliğin en yüce hayat felsefesi olduğunu insanlara duyurmayı kendisine misyon edinen usta sanatçı, bu hayat felsefesini müziğine de taşımayı çok iyi bilmiş ve geniş kitlelere ulaşmıştır. Albümlerinde Yunanistan, İsrail, Bulgaristan, İran ve İspanya gibi birçok farklı ülke ve medeniyetten müzisyenlerle çalışan Tekbilek ; Amerika dışında, Avustralya, Fransa, İspanya, İngiltere,İsrail ve Yunanistan başta olmak üzere birçok kıta ve ülkede verdiği konserlerle hayran kitlesini her gün genişletmiştir. Aynı çizgi ve felsefik anlayışla hazırlanmış olmalarına rağmen, yaptığı her albümde farklı soundlar ve farklı ezgileri kendine has yorumuyla sentezleyen müzisyen, bu sayede dünyanın dört bir yanındaki dinleyicilerine, hep farklı tatlar ve farklı keyifler yaşatmıştır. Bugüne kadar “Spy Game (R.Redford,B.Pitt)” gibi birçok Filmde müziklerine yer verilmesi ile çok daha geniş bir müziksever kitlesi; Ömer Faruk Tekbilek ’in müziğiyle tanışma şansını elde etmiştir. Son albümü Alif’i Paul Simon’ın prodüktörü Steve Shehan’la birlikte hazırlayan Tekbilek , bu albümde Yunanistan’ın ünlü seslerinden Glykeria ve gitar virtüözü Jose Antonio Rodriguez’e de yer vererek world müzik tarzında eşsiz bir projeye daha imza atmıştır.
Albümleri Türkiye’de de büyük satış rakamlarına ulaşmış olan, tüm dünyada çok iyi tanınan ve sıkça konserler veren Tekbilek anavatanında şu ana kadar 12 kez sahne almıştır. (ilki; 2001 yılında Akbank Jazz Festivali-İstanbul CRR,diğer ikisi Gürer Aykal yönetimindeki Borusan Filarmoni Ork. ile Yeni yıl karşılama konserleri Aralık-2003’de izleyenlerin damağında tekrar tadılması gereken bir lezzet olarak kalmış ve izleyememiş olanların da sabırsızlıkla beklediği isimlerin başında gelir olmuştur. 2003 yılının Mayıs ayında düzenlenen Forum İstanbul 2003’ün “Yurtdışındaki Başarı Öykülerimiz” Toplantısına davet edilen Tekbilek, Ortaya koyduğu “Anadolu kültürümüzü” bire bir yansıtan dünya görüşü ve fikirleriyle büyük hayranlık uyandırmıştır. 2004 te İstanbul “Solar Beach” sahnesinin açılışı vesilesiyle 4000 kişilik bir izleyici kitlesine kendi orkestrası ile unutulmaz bir konser veren sanatçı, 2005 yılında İzmir, Bursa ve özellikle Haziran ayında İstanbul Cemil Topuzlu Açıkhava tiyatrosundaki (F.Göçer ile) konserleri çok büyük beğeni toplamıştır. 2006 yazında İstanbul Jazz Festivali kapsamında Ismet Sıral Creative Music School açılış konserine katılan sanatçı, 2007 temmuz ayında son anda iptal edilen “Live Earth” konserleri için geldiği İstanbul’da “Reina” ve “SuAda” da birer konserle izleyicileriyle bir araya gelmiştir. Şubat 2009’da Istanbul “Aya Irini” Muzesinde ve Haziran 2009’da Bursa festivalinde izleyicileriyle birkez daha buluşmuştur. Mayıs 2010’da Ist.CRR konser salonunda ve TRT Ankara stüdyolarında canlı yayınlanan konserleri ve Agustos 2010’da Istanbul 2010 Avrupa kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde Beyazıt meydanı konserleri yapılmıştır. Ömer Faruk TEKBİLEK’in yayınlanmış 15 albümü var…

·Suleyman The Magnificent (1988) 01 – İstanbul’dan Görüntüler 02 – Göğün Yedi Katı 03 – Egeli Gemici 04 – Ayasoyfa 05 – Uşşak Semai 06 – Nihavend Fantazi 07 – Kuzeydeki Köy 08 – Topkapının Bahçesi 09 – Rast Medhal 10 – Süleymanın Öyküsü 11 – Teke Zıplaması 12 – Mevlana 13 – Segah Peşrevi 14 – Hicaz Taksimi 15 – Hiaz Peşrevi 16 – Makber 17 – İstanbul’dan Görüntüler

 

·Fire Dance (1990) 01 – Somewhere In The Sahara 02 – Oğlan Boyun 03 – A Call To Prayer 04 – Desert Twilight 05 – A Passage East 06 – Song of The Pharaohs 07 – Beledy 08 – Fire Dance 09 – Ask 10 – Village Song 11 – Modern Mystics 12 – Sahara (Reprise) 13 – Spirit of The Ancestors 14 – Halay

 

·Beyond The Sky (1992) 01 – Beyond The Sky 02 – Imaginary Traveler 03 – Kolaymı 04 – Bridge 05 – Chargah Sirto 06 – Your Love Is My Cure 07 – Selemet 08 – Nighttime 09 – Strange Little Corner 10 – Şişeler 11 – Sweet Trouble 12 – Al Fatiha

 

·Whirling (1994) 01 – Whirling Dervish 02 – Gawazi 03 – Love Respect Truth 04 – Old Man’s Dance 05 – Long Wait 06 – Moment Of Doubt 07 – Caspian Winds 08 – Fly Away 09 – La Ilaha Il Allah 10 – Sultan Of The Hearts

 

·Fata Morgana[1994] 01 – Desert Wind 02 – Aman 03 – Distant Call And March Of The Janissaries 04 – Cool Water 05 – The Goldsmiths 06 – Ocean Dream 1 07 – Sufi House 08 – Boiling Water 09 – Fata Morgana 10 – Ba-La-Ma 11 – Little Janissary 12 – Ocean Dream 2 13 – Under Desert Stars 14 – From Emptiness 15 – Desert Wind

 

·Mystical Garden (1996) 01 – Other Side of the River 02 – Magic of the Evening 03 – Laz 04 – Shashkin 05 – Hasret 06 – Egyptian Dance 07 – Three Last Words 08 – Mystical Garden 09 – Hu Allah

 

·Gypsy Fire (1995) 01 – Rompi Rompi 02 – Nihavent 03 – Istemem Babacim 04 – Kadife 05 – Muhabbet 06 – Minoush 07 – Fincan 08 – Konyali 09 – Beledy 10 – Siseler

 

·Crescent Moon (1998) 01 – Crescent Moon 02 – Yalel 03 – Salute To The Sun 04 – Tamzara 05 – Baglama Delight 06 – Hijaz Raks 07 – Last Moments of Love 08 – Adanali 09 – Azeri 10 – Yunus

 

·One Truth (1999) (I Love You) 01 – Red Skies 02 – I Love You 03 – Wildflower 04 – Manhem 05 – Tahir Raks 06 – Roman 07 – One Truth 08 – Ara’ya 09 – Sufi 10 – İstanbul

 

·Dance into Eternity – selected pieces 1987-1998 (2000) 01 – A Call To Prayer 02 – Imaginary Traveller 03 – Siseler 04 – Ayasofya (Saint Sophia) 05 – Song Of The Pharaohs 06 – Hasret 07 – John The Baptist And Salome 08 – Crescent Moon 09 – Gawazi 10 – Laz 11 – Kolaymi 12 – Mastika 13 – Topkapinin Bahcesi 14 – Whirling Dervish 15 – Village Song

 

·Alif (2001) 01 – Lachin 02 – Dulger 03 – Gardener 04 – Dark Eyes 05 – Shinanay 06 – Don’t Cry My Love 07 – Alif 08 – Dadash 09 – Take A Flight 10 – Ya Bouy 11. – Laundry Girl 12 – Forbidden Love

 

· One (2003) 01 – Ahava Yeshana (Old Love) 02 – Like A Rose 03 – Resistance 04 – Remembrance 05 – To The Source 06 – Ein Hudra Rababa 07 – Mirage 08 – Birds Of The Nile 09 – Sacrifice 10 – Lament 11 – One 12 – Nava 13 – Ala Delaouna 14 – Twenty Years Ago 15 – Duna At Night 16 – Baburi 17 – Betrayal 18 – Inshallah 19 – Childhood On The Red Sea
· Tree Of Patience – 2005 01. Common Spirit 02. Elation 03. Ghizemli 04. Ole Aman 05. Why 06. Toros 07. Adanam 08. Karam 09. Tree of Patience
– Kelebek (The Butterfly) – 2009 Disk 1 01. Opening Title Sequence/ Deep Blue/ Lost Souls 02. On The Move 03. The Longing/ Yusuf’s Theme 04. Shooting Range 05. Zeynep’s Romance 06. Urgent Matter 07. The Center 08. Uyan Uyan 09. Teacher 10. Brother To Brother 11. Minefield Rescue 12. Halit’s Theme 13. Camp Lessons 14. Butterfly Disk 2 01. Hope’s Struggle 02. Yusuf Prays/ Lost Souls 03. Casualties 04. No Turning Back 05. Zeynep Visits The Police 06. Losing Hope 07. Street Fair 08. Cemetary/ Yusuf’s Theme Reprise 09. Deep Blue/ Credits
– Best of Omar Faruk Tekbilek “Longing” (Hasret) – 2010 01.Hasret ( Longing ) 02.Kolaymı ? 03.Imaginary traveller 04.Last moments of love 05.Magic in the evening 06.Long wait 07.Laz 08.Hijaz raks 09.Shashkin 10.Ussak semai 11.Fly away 12.Mystical Garden 13.Al Fatiha

 

Guitar template.gifFlag of Turkey.svg  Türk bir müzisyenin biyografisi olan bu madde bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Vikipedi’ye katkıda bulunabilirsiniz.
Advertisements